گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > رئیس جمهوری تاتارستان خواستار گسترش روابط با خراسان رضوی شد


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رسمی

رئیس جمهوری تاتارستان خواستار گسترش روابط با خراسان رضوی شد

رستم مینیخانوف روز پنجشنبه در جریان دیدار با استاندار خراسان رضوی افزود:‌ اراده مسئولان عالی 2 کشور بر تقویت و توسعه روابط اقتصادی است به همین دلیل جمهوریتاتارستان سعی دارد روابط خود را با مناطق مختلف جمهوری اسلامی ایران تقویت کند.
وی اضافه کرد:‌ خراسان رضوی به عنوان یکی از استانهای پیشرفته در حوزه کشاورزی و صنعتی، با ظرفیت های تاریخی و گردشگری قابل توجهی که دارد مورد توجه تاتارستان است.
وی اظهار کرد: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی ظرفیت مهمی است و ما هم به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری های اسلامی مایل به توسعه همکاری های در این حوزه هستیم .
وی افزود: تا کنون سفرهای دیگری به ایران داشته ام اما این سفر ومذاکره می تواند آثار ارزشمندی در توسعه مناسبات وهمکاری های دو جانبه داشته باشد.
وی گفت: کنسولگری جمهوری اسلامی ایران بیش از 100 سال است که در پایتخت تاتارستان فعالیت می کند و از ایده استاندار خراسان رضوی برای راه اندازی کنسولگری تاتارستان در مشهد هم که می تواند در توسعه این روابط موثر باشد، استقبال می کنیم.
وی تصریح کرد : با توجه به مسلمان بودن مردم دو منطقه و وجود بارگاه منور رضوی می توان از ظرفیت های معنوی خراسان رضوی در جهت تبلیغ و ترویج اسلام ناب بهره برد .
مینیخانوف خاطرنشان کرد: دو نماینده از ایران در گروه جهان اسلام که به ایده رییس جمهور روسیه (پوتین)‌ راه اندازی شده، می تواند حضور داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه نشست عالی به نام روسیه و جهان اسلام که هر سال در قازان پایتخت تاتارستان با شرکت نمایندگان بیش از  50 کشور اسلامی برگزار می شود، از خراسان رضوی و  جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در این نشست دعوت کرد. 
وی اظهار کرد: در جمهوری تاتارستان در حوزه تولید محصولات حلال، فناوری اطلاعات و نیز تولید خودروهای سبک ، سنگین و کامیون و نیز هواپیما و کشتی های باری و تجاری ظرفیت های خوبی برای همکاری وجود دارد .
به گفته وی، همچنین در حوزه تجهیزات معدنی، اکتشافات گاز و استخراج مواد معدنی، ظرفیت ها وتجارب خوبی وجود دارد و از پیشنهاد استاندار خراسان رضوی در حوزه توسعه همکاریهای هر چه بیشتر دوجانبه و تسهیل زمینه فعالیت تجار و سرمایه گذاران در حوزه تجارت، معدن و اقتصاد استقبال می کنیم.
وی ادامه داد: تاتارستان از نظر پیشرفت های صنعتی در رده پنجم و از بعد حجم سرمایه گذاری ها در رده سوم در جمهوری روسیه قرار دارد وبیش از 500 درصد تولیدات آن به سایر نقاط دنیا صادر می شود و در حوزه تولیدات زراعی و کشاورزی هم از توان خوبی برخوردار است.
به گفته وی ، در حوزه ظرفیت های علمی و آموزشی هم از جایگاه مناسبی برخوردار بوده و امید است که در مبادلات علمی و دانشگاهی هم همکاریهای خوبی داشته باشیم .
وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ از جمله مهمترین حوزه ها برای توسعه همکاری های دو جانبه می باشد گفت : در این رابطه بسیار علاقه مند به همکاری هستیم.
وی این جمهوری را از قطب های ورزشی روسیه دانست و گفت: در جمهوری تاتارستان از قابلیت ها وقدرت رقابت  کاری و نیروی انسانی حرفه ای ارزشمندی برخورداریم  و این خود می تواند زمینه ای برای آموزش و مبادله نیروی متخصص و حرفه ای بین دو طرف باشد.
وی در ادامه از استاندار خراسان رضوی برای سفر رسمی به این جمهوری دعوت کرد.

** اشتراکات خراسان رضوی و جمهوری تاتارستان
استاندار خراسان رضوی هم در این دیدار با اشاره به اشتراکات ، ظرفیت ها و زمینه های همکاری در دو طرف گفت: این سفر می تواند منشاء حرکت ارزشمندی در راستای توسعه مناسبات خراسان رضوی و جمهوری تاتارستان شود.
علیرضا رشیدیان گفت: ارتباطات ما با جمهوری های روسیه تاریخی و قدیمی است و در این میان با مناطق مسلمان نشین به دلیل تعلقات مشترک این ارتباطات از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ظرفیتی برای ارتباط با کشورهای مسلمان فراهم کرده و تقویت روابط خراسان رضوی و تاتارستان بر این مبنا تقویت شود.
وی اظهار کرد: ‌شرایط بین المللی و ظرفیت های دوکشور و اراده مسئولان عالی ایران و روسیه فضای مناسبی را برای توسعه روابط خراسان رضوی و تاتارستان وجود آورده که در این راستا باید آگاهی ها و اطلاعات از ظرفیت هایی یکدیگر بیشترشده تا بتوان از آن بهره گرفت.
استاندار خراسان رضوی گفت: این استان در کریدور ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته ، به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دسترسی دارد و زیرساخت های ریلی مناسبی دارد.
وی، وجود بارگاه منور رضوی در مشهد و وجود 27 میلیون زائر در سال در این شهر را از دیگر فرصت های توسعه روابط و گردشگری مذهبی دانست و گفت : قرارگیری استان در مسیر جاده ابریشم با توجه به اینکه احیای این جاده تاریخی یکی از اهدافی است که کشورهای حوزه شانگهای بدان علاقه مندند می تواند به توسعه روابط کمک ارزشمندی در منطقه نماید.
وی ابراز امیدواری کرد : با توجه به سفر هیات اقتصادی خراسان رضوی در آذرماه سال گذشته به تاتارستان و نیز این سفر، بتوان ظرفیت های بالقوه دوجانبه در حوزه های مختلف فرهنگی، علمی و فناوری، صنعتی،‌ کشاورزی و گردشگری را فعال کرد.
وی اظهار کرد: خراسان رضوی با جمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفر و 6 هزار واحد صنعتی ، ظرفیت های معدنی گسترده با 44 نوع ماده معدنی دارد و در حوزه کشاورزی نیز زمینه همکاری وجود دارد.
رشیدیان با اشاره به سرمایه گذاری های سنگینی که در حوزه فولاد در استان انجام شده است، گفت : با بهره بهرداری از این صنایع خراسان رضوی قطب فولاد کشور می شود ودر حوزه تولید برق و انرژی های نو هم استان ظرفیت های ارزشمندی است که بخشی از آن فعال سازی شده است.
وی ادامه داد: وجود 200 دانشگاه و مرکز آموزش عالی و 300 هزار دانشجو در استان و بیش از 5 هزار دانشجوی خارجی نشانگر ظرفیت های بالای علمی خراسان رضوی است که می تواند در توسعه همکاری ها به کار گرفته شود.
وی برند حلال را نیز با توجه به مسلمان بودن دوکشور یکی از فصول مشترک همکاری ها خواند و گفت :در حوزه پزشکی و گردشگری سلامت هم خراسان رضوی با مراکز درمانی زیاد و با بیش از شش هزار تخت بیمارستانی و تجهیزات پزشکی مناسب به عنوان یکی از قطب های گردشگری سلامت جای خود را طی این سال ها در منطقه باز کرده است.
وی ادامه داد : همچنین این امکان وجود دارد که برای تجار و سرمایه گذاران تاتارستان در استان شرایط فعالیت تسهیل و فراهم شود ضمن آنکه این انتظارنیز هست که در طرف مقابل هم زمینه سرمایه گذاری تجار و سرمایه گذاران ما ایجاد شود.
رئیس جمهور تاتارستان در سفر خود به مشهد از آستان قدس رضوی و کتابخانه آن، پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی دیدار می کند و جلسه ای نیز با فعالان بخش اقتصادی خراسان رضوی خواهد داشت. 
تاتارستان ، جمهوری خودمختار در فدراسیون روسیه است که در مشرق قسمت اروپایی روسیه و در وادی رود وُلگا واقع است. 
این جمهوری یکی از مناطق پیشتاز فدراسیون روسیه در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و علمی است. 
این جمهوری با اکثریت جمعیت مسلمان، رتبه ششم تولید ناخالص داخلی روسیه و رتبه سوم محصولات کشاورزی، صنعت ساختمان، سرمایه گذاری های ثابت، جایگاه پنجم صنعتی و دوم تجارت خُرد را دارد. 


١٧:٤٣ - 1396/03/15    /    شماره : ٤٥٨٥٥٩    /    تعداد نمایش : ٣٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران